W sobotę zakończył się Camp Centralny 2012 dla chłopców urodzonych w 1997 i młodszych. Sezon 2011/2012 dla tych chłopaków był bardzo wyczerpujący. Rozpoczęli przygotowania w sierpniu 2011 i właściwie do sierpnia 2012 cały czas trenowali i grali. 12 miesięcy na boisku to zbyt dużo dla 15-latków. Niejeden z nich grał w rozgrywkach U16, U15, OOM, pewnie też Gimnazjada oraz jakieś turnieje. Niektórzy z nich rozegrali ponad 100 spotkań!!! Do tego jeszcze zgrupowanie po finałach OOM, camp międzywojewódzki (regionalny) i chwilę później camp centralny. W mojej ocenie za dużo! O wiele za dużo!

Niestety, wydaje się, że w przyszłym roku system będzie podobny, tzn. finały OOM w lipcu, a później campy! Według mnie obecny system nie pomaga nam, a wręcz przeszkadza. W mojej ocenie campy regionalne powinny zostać zlikwidowane, a przynajmniej zmniejszona ilość uczestników. “Zaoszczędzone” dni powinno się przekazać na przygotowania dla kadry pod koniec roku. W przypadku campu centralnego ilość zawodników powinna zostać okrojona do 32, a sam camp mógłby trwać 6 dni plus 4 dni turnieju z kadrami międzynarodowymi lub też drużynami starszymi z naszego podwórka. Umożliwiłoby nam to nie tylko pracę z najlepszymi zawodnikami, ale również rozegranie kilku dodatkowych sparingów, których przy kadrze U16 nie ma zbyt wiele.

Co do samego Campu w Szczecinku.

Sztab szkoleniowy położył ogromny nacisk na defensywę oraz szybki atak. Wspólnie oceniliśmy, że zawodnicy wykonali ogrom pracy, za co należą im się wielkie słowa uznania. Trener Jerzy Szambelan starał się wpoić graczom, że każdy musi nad sobą pracować indywidualnie. Że treningi klubowe to za mało, aby skutecznie się rozwijać i trzeba poświęcać dodatkowy czas przed jak i po treningu na doskonalenie techniki kozłowania, kroku obronnego, czy też techniki rzutu. Oczywiście podczas campu każdy z zawodników nie tylko zgadzał się z takim podejściem, ale nawet starał się pracować nad rzutem czy kozłowaniem.

Pytanie jest tylko jak długo? Na jak długo starczy im zapału, determinacji, samodyscypliny?

 

Sprawdzimy jeszcze w tym roku!

A tymczasem zapraszam do obejrzenia, krótkiego klipu, który prezentuje jedno z ćwiczeń, doskonalące szybki atak.