Pozycja rozgrywającego, nie jest łatwą pozycją. Od tego gracza zależy bardzo wiele podczas meczu. To z reguły on decyduje jaka zagrywka będzie rozegrana przez drużynę, na jakiego zawodnika, on też decyduje o rytmie meczu. Rozgrywający to nie tylko prawa ręką trenera, ale też motor napędowy całego zespołu. Dobry rozgrywający to połowa sukcesu całego teamu. Dzisiaj pragnę przedstawić, którą analizę gry rozgrywającego Milosa Teodosica (CSKA Moskwa), który jest uważany za jednego z najlepszych rozgrywających w Europie. Analiza jest co prawda tylko z jednego meczu (CSKA Moskwa vs. Olympiacos Piraeus z 12 luty 2016), jednak ma na celu naświetlić jego jakość gry oraz sposób realizacji zadań.

maxresdefault

Milos w tym spotkaniu zaczął z ławki (bardzo często zaczyna z rezerwy) i grał prawie 29 minut. Statystyki prezentuję poniżej (źródło: euroleague.net)

Screen Shot 2016-02-20 at 22.42.07

 

ASYSTY

Milos jest znany z ogromnej umiejętności kreowania zawodników, to na sam początek zobaczyć możecie jak wypromował zawodników i jakie wykonuje kończące podania.

 

PODANIA 

Jak się można było przekonać Milos świetnie asystuje, ale również podaniami otwiera grę 1×1 dla partnerów. Przykładem tutaj może być gra na Pick and Roll na topie, gdzie w większość przypadków podczas meczu z Olympiacosem, rywale kryli SWITCH. Zwrócić należy uwagę na spacing między zawodnikami CSKA. Po ścięciu pod kosz (#43 Kyle Hines), Milos czeka aż zajmie on odpowiednią pozycję i dopiero podaje. Albo bezpośrednio albo przez skrzydło! Drugie rozwiązanie to z reguły po każdym SWITCH (Pick and Roll w pasie bocznym), Teodosic podaje do najbliższego zawodnika (na top), dzięki temu uzyskuje: inny kąt podania ro zawodnika rollującego się, odejście jego obrońcy (XXX) od niego i możliwość powrotnego podania i gry 1×1.

 

PODANIA z gRY 1×1 (Kreowanie)

W analizowanym spotkaniu było kilka akcji 1×1, które miały na celu wykreowanie partnera Milosa, niż zdobycie punktów przez niego samego!

Każdy bardzo dobry rozgrywający musi ryzykować. Nie inaczej jest z Milosem, który widzi możliwość podania, zanim zobaczy ją jego partner z zespołu.

RZUTY

Jeśli ma tylko okazje to rzuca za 3. Z reguły są to rzuty catch and shot!

 

1×1 przodem do kosza

Teodosic gra 1×1 przodem do kosza, częściej na lewą rękę, co nie oznacza, że w prawo nie gra! Dzięki swojej grze 1×1 sporo wymusza fauli, które często zamienia na rzuty wolne.

 

1×1 tyłem do kosza

Teodosic to “jedynka” o wyśmienitych warunkach fizycznych. 195 cm to jak na rozgrywającego sporo, umożliwia to też grę 1×1 tyłem do kosza, co skrzętnie wykorzystuje. Z reguły wykorzystuje taką grę do kreowania innych. Obrońcy udzielają pomocy i odrzuca piłkę pod kosz, albo na obwód.

 

OBRONA 1×1 z obwodu

Jeśli chodzi o obronę 1×1, to w tym meczu Milos nie był wirtuozem obrony, natomiast gdy miał przykryć Spanoulisa to widać, że jego aktywność znacznie wzrastała. Po pozbyciu się piłki przez Spanoulisa, Milos od razu go odcinał, tak aby nie mógł otrzymać powrotnego podania (video 2).


 

OBRONA 1×1 na pozycji Low Post

Kilkukrotnie po SWITCH Teodosic musiał kryć zawodnika na pozycji LOW POST i tutaj widać, że jego warunki fizyczne znacznie mu pomagają!

 

Na koniec zapraszam jeszcze do wysłuchania wywiadu z Milosem!