W ostatniej kolejce Euroleague doszło do arcyciekawego pojedynku, Khimki Moskwa podejmowała Barcelonę. Katalończycy, którzy w pierwszej fazie Euroleague zaliczyli 7 zwycięstw z rzędu i wyrastali na faworytów do Final Four w Berlinie. Niestety później przegrali kolejne 3 spotkania, zaś rundę TOP 16 zaczęli od porażki i ze zmiennym szczęściem grali dalej. Przed meczem w Moskwie mieli bilans 4-4,czyli dokładnie taki sam jak Khimki. Khimki natomiast w pierwszej fazie wygrali połowę spotkań, czyli 5. Z pewnością warte zauważenia jest dwukrotne zwycięstwo z Realem Madryt! W TOP 16 zaczęli od wygranej z CSKA Moskwa, później porażka z Barceloną (70-87), 3 zwycięstwa i 3 porażki. Wygrana z Barceloną zwiększała ich szansę na awans do Play – Off.

Dzisiaj jednak nie o drużynach, a o zawodniku, który w znaczący sposób zmienił losy meczu i dał zwycięstwo gospodarzom. Mowa oczywiście o #1 Alexey Shved, który po raz pierwszy w fazie TOP 16, a rozegrał w niej 9 spotkań, nie trafił ani jednej “trójki”. Shvedowi ta sytuacja w Euroleague w tym sezonie zdarzyła się po raz drugi. Było to pod koniec listopada w meczu z Bayern Munich.
Screen Shot 2016-03-04 at 22.47.35
Zobaczmy jak rzucał zza łuku z Barceloną:

Większość rzutów to niedoloty albo przeloty! Zdarza się każdemu! Natomiast to jak Alexey grał w tym meczu, to powinien oglądnąć każdy młody zawodnik. Nie trafiał z obwodu, to fakt, jednak jego penetracje i podania do swoich partnerów z drużyny były kluczowe dla wyniku spotkania.  Shved nie szukał na siłę aby jego podanie było kończącym. W wielu akcjach to jego podania otwierały drogę gry, nie do tego co podał, ale następnego gracza. Coś, powiedzmy jak gra po “trójkącie”. Zwróćcie szczególną uwagę na penetrację i podania:

Shved potrafi też podać tak, aby otrzymujący piłkę, zdobył już punkty:

 

Umiejętność dostosowania się do niekorzystnych sytuacji to wielka zaleta. Alexey taką umiejętność ma. Nie szło mu przy rzutach za 3 punkty, to swoje punkty próbował zdobyć w inny sposób. 10 z 16 “oczek” zdobył z penetracji…

 

 

4 punkty zdobył z rzutów wolnych, a jedyne punkty z półdystansu wyglądały tak:

 

Na koniec zobaczmy jeszcze jak Shved gra na Pick and Roll. Zwróćcie uwagę, że z reguły cały czas jest na koźle. Chwyta piłkę, tylko wtedy jak ma zamiar podać oburącz.

Podsumowując! Gracz na pozycji Guard / Shooting Guard (“jedynka” – “dwójka”) powinien umieć:

  1. Bardzo dobrze kozłować, tak aby mógł minąć zawodnika (zmiana ręki kozłującej przed sobą, między nogami, za plecami; zmiana tempa kozłowania wolno – szybko – wolno; szybko – wolno – szybko).
  2. Penetrować na kosz z umiejętnością minięcia zawodnika z drugiej linii obrony (przykład Euro – Step).
  3. Podczas penetracji odegranie do zawodnika do rogu, na skrzydło oraz pod kosz (podanie oburącz znad głowy, jednorącz w dwutakcie, jednorącz za plecami rywala, jednorącz kozłem w dwutakcie). “Dwójka” oczywiście powinna umieć też podać do zawodnika wychodzącego po zasłonie (podanie w tempo, tak aby wychodzący nie musiał “ratować” piłki podającego) oraz do zawodnika na pozycji Low Post (jednorącz lekkim lobem, jednorącz kozłem), a także do zawodnika ścinającego pod kosz.
  4. Granie na Pick and Roll, albo Pick and Pop, z umiejętnością podania do zawodnika na obwodzie i ścinającego pod basket. Granie P’n’R to trudna umiejętność, gdyż trzeba czytać obronę (mis-match, szukać gdzie może być przewaga, czy podaniem czy penetracją uruchomić innego gracza, itd. – ale o tym kiedy indziej).
  5. Rzucać za 3 po kozłowaniu oraz po chwycie piłki.
  6. Rzucać z półdystansu po kozłowaniu i pochwycie piłki

O obronie kiedy indziej! 🙂

 

12779178_1094300867289483_8268549396924817523_o