Mam tą okazję, a przede wszystkim przyjemność uczestniczenia w Szkole Trenerów FIBA FECC. Pierwszy zjazd odbył się podczas mistrzostw Europy 2015 U16 w Kownie, teraz kolejny etap U18 miał miejsce w Bratysławie. Czym jest Szkoła FIBA FECC?

Szkoła FIBA FECC ma na celu doszkalanie trenerów. Do FECC dostają się wytypowani trenerzy przez krajowe federacje. Nie ma możliwości zapisania się bezpośrednio do FECC. Każdy krajowy związek w teorii ma 2 miejsca dla trenerów podczas jednej edycji, która trwa trzy lata (mistrzostwa U16, U18 oraz U20). Jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej. Dla przykładu na FECC jest trzech trenerów z Kosowa, po dwóch z Francji,  z Włoch, Turcji, jeden z Hiszpanii, a nawet są z Nowej Zelandii, Guam, Sierra Leone, czy z Sri Lanki. Polska miała kiedyś trzy miejsca, obecnie może wysłać dwóch trenerów.

Podczas pierwszej edycji jest sporo teorii dotyczącej żywienia, antydopingu, pedagogiki, selekcji, profili zawodników, zapobieganiu kontuzji oraz przygotowania ogólnorozwojowego. Jest też wykład zatytułowany “Who can be a coach”, ale o tym później. Z zajęć praktycznych było szkolenie zawodników obwodowych, gracza na pozycji 5, zastawienie i zbiórka, fundamenty techniki indywidualnej w ataku. Wszystko to dotyczyło indywidualnego wyszkolenia zawodnika.

Plan zajęć z 2015

Plan zajęć z 2015

Podczas drugiego zjazdu z wykładów teoretycznych mieliśmy o: planowaniu krótkoterminowym i długoterminowym, o budowaniu formy pod względem fizycznym, a także wykład z przepisów, rozwoju zawodnika rozgrywającego i chyba to co najważniejsze czyli o budowaniu drużyny, rozwijaniu aspektów mentalnych zawodników, ale również i trenera. Na zajęciach praktycznych sporo było o współpracy w obronie i ataku.

Tak więc jak widać, tematyka jest różna. Jednak chyba największy nacisk jest położony na sprawy mentalne. Bardzo dużo mówi się o tym, że własnym przykładem trenerzy najwięcej zyskują. Sporo zwraca się uwagę na punktualność, na to jak trenerzy zachowują się w grupie, jak radzą sobie z różnymi trudnymi sytuacjami.

Po poranych i popołudniowych zajęciach mamy możliwość porozmawiania w małych grupach z konkretnym wykładowcą. Trzeba przyznać, że są to trenerzy bardzo doświadczeni, z ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną. Do tej pory na “Discussion groups” byli: Svetislav Pesić (mistrz Świata, Mistrz Europy, Mistrz Euroligi, zdobywał mistrzostwa krajów Jugosławi, Niemiec, Hiszpanii), Aysim Altaya (coach odpowiedzialna za rozwój mentalny), Janez Drvarić (trener reprezentacji Serbii – Mistrzostwo Europy, dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich), Kostas Missas (trener reprezentacji Cypru oraz żeńskiej Grecji, Mistrzostwo Europy U20, wicemistrzostwo Europy U20, obecnie trener seniorskiej reprezentacji Grecji), Nenad Trunić (trener młodzieżowych reprezentacji Serbii, profesor uczelniany), Pablo Laso (kilkukrotny Mistrz Hiszpanii, zdobywca Pucharu Hiszpanii, Mistrz Euroligi, były reprezentant Hiszpanii).

Oprócz uczestniczenia w wykładach jako słuchacze i jako “zawodnicy” podczas zajęć, dodatkową dochodzą nazwijmy to egzaminy, albo sprawdziany. Podczas pierwszego roku naszym zadaniem było skautowanie zawodnika, a później przeprowadzenie z nim rozmowy, dotyczącej jego dobry i złych stron, oraz jak może dalej pracować. Sprawa wydaje się prosta, jednak tak nie jest. Dochodzą tutaj techniki słuchania, mówienia, umiejętności przekonania, współpracy itp. Nie zawsze to co trener powie jest przecież przyjęte z aprobatą zawodnika. Podczas drugiego zjazdu naszym zadaniem było przygotowanie teoretyczne do drużyny przed meczem, czyli omówienie najważniejszych zawodników. Jak grają, jak ich zatrzymać. Przedstawienie najważniejszych setów, również co w nich jest najważniejsze i jak grać przeciwko temu, a na koniec pre talk czyli przemowa w szatni! Z powyższych rzeczy oczywiście byliśmy oceniani. A cząstkowe oceny wpływają na możliwość podejścia do głównego egzaminu oraz uzyskania certyfikaty FECC.

 

O szczegółach z zajęć… wkrótce! 🙂

20545408_10210051306187471_9046449148930235406_o

FIBA FECC 2017- Bratysława